Çanakkale'deki arsalar yatırımcıların son gözdesi

Çanakkale Boğazı Köprü Geçiş Projesi gayrimenkul yatırımcılarını heyecanlandırıyor. 

Üçüncü Boğaz Köprüsü ve İzmit Körfez Geçişi Projesiyle birlikte ulaştırma sektörünün üçüncü dev yatırımı da Çanakkale Boğazı Köprü Geçiş Projesi. Özellikle bu proje gayrimenkul yatırımcılarını heyecanlandırıyor. Ekonomist geçen hafta iki gün boyuncu bölgeyi taradı ve Çanakkale Köprüsü güzergahı üzerindeki gayrimenkul hareketlerini araştırdı. Köprünün Avrupa yakasındaki ayaklarının oturtulacağı Gelibolu'nun Sütlüce Köyü, şimdiden arazi spekülatörlerinin markajı altında. Bu ilgi köydeki fiyatları son birkaç ayda birkaç kat artırmış. Sütlücenin karşısında yer alan Şekerkaya ile devam eden güzergahlarda da benzer hareketlenmeler dikkat çekiyor.

 

Finansal enstrümanlar ne kadar çeşiüenirse çeşitlensin ve cazibesi konusunda ne kadar ikna edici argümanlar sunulursa sunulsun, Türkiye'de geleceğe yatırımın geleneksel adresinde hiçbir zaman güçlü bir kırılma yaratılamıyor. Nedir o geleneksel yatırımlar? Tahmin edebileceğiniz gibi birincisi gayrimenkul, ikincisi ise altın. Bu yıllardır böyle.

Yalnız iki yatırımın da karakteristiği farklı. Birincisinde amaç çok uzun süreli bir hedef gözetilerek yapılır.
Yani 'arsa al unut' yaklaşımı hakimdir. İkincisine ise, yani altına daha çok 'kar gün dostu' olarak ve diğer para birimlerindeki değer kayıplarından korunmak için yatırım yapılır. Yani arsa acil durumlarda hemen elden çıkarılamadığı için, paranın bir kısmı için güvenli liman altındır. Hastalık, düğün, doğum gibi dönemler için daha efektif bir yatırım aracıdır altın.

 

Gayrimenkuldeki kural

 

Gayrimenkul yatırımlarında ise en az 20 yıl anımsamamak, kazanmanın neredeyse 'altın kural'ıdır. Yalnız alınıp unutulacak bir arsanın nereden alınacağı da önemlidir. Bu biraz borsada hisse alma zamanlaması gibi bir şey. 
Örneğin borsada piyasanın en yükseldiği dönemde, 'daha da yükselecek' beklentisiyle kendini rüzgara kaptıranların kısa vadede hüsrana kapılma olasılığı yüksektir. Çünkü hisse senedi piyasalarında genel kabul gören şöyle bir deyim vardır, 'her çıkışın bir inişi vardır.' Gerçi gayrimenkuldeki çıkışların borsa kadar dramatik düşüşü olmaz. Fakat çok doymuş fiyatlardan da bir gayrimenkul yatırıma girmek, kazanç için fazlasıyla sabırlı olmayı gerektirir. Bu nedenle böyle bir yatırımda 'ilk keşfedenler' arasında yer almak önemlidir.

 

Örneğin bundan 20 yıl önce İstanbul'un yakın çevresindeki Çatalca, Çanta, Silivri ve Saray civarında arazi alanlar, Çerkezköy Çorlu sanayi bölgelerinden  arsa alanlar, bugün hayal dahi edemeyecekleri bir gelir elde etmişlerdir. Fakat bu bölgelerdeki oluşmuş ve yer yer aşırı derecede şişmiş fiyatlarla bugün gayrimenkul yatırımı yapmak pek önerilmiyor. Yani bugün alınsa bile 20 yıl sonra çok büyük bir pirim beklentisini karşılamayabilir.

 

HABERİN DETAYLARI İÇİN: http://emlakkulisi.com/canakkaledeki-arsalar-yatirimcilarin-son-gozdesi/41127